Home » कागबेनी | कागबेनीको इतिहास

कागबेनी | कागबेनीको इतिहास

by Pokhara City

हिन्दूहरूको महत्वपूर्ण स्थान

कागबेनी हिन्दू तीर्थयात्रीहरूका लागि प्रसिद्ध धार्मिक स्थलहरू मध्ये एक हो। कागबेनी पितृ-पूजाका लागि प्रसिद्ध छ जसलाई पितृ-मोक्सतला पनि भनिन्छ जुन पितृहरूको हराएको आत्मालाई नरकबाट हटाउन र स्वर्गमा पुग्न मद्दत गर्नको लागि गरिन्छ जसले परिवारका सबै सदस्यहरूलाई आशीर्वाद दिन्छ। त्यसैले कागबेनी हिन्दूहरूका लागि पितृ-श्राद्ध गर्ने महत्त्वपूर्ण स्थान हो। त्यसकारण धेरै हिन्दू तीर्थयात्रीहरू आफ्ना पुर्खाहरूको दिवंगत आत्माको अन्तिम संस्कार गर्न सामान्यतया मुक्तिनाथ जानुभन्दा अघिल्लो दिन कागबेनीमा रोकिन्छन्।

बौद्ध धर्मका लागि कागबेनी
बौद्ध दर्शनमा, कागबेनी एउटा महत्त्वपूर्ण गाउँ हो। गाउँहरूमा वर्षौंअघिका महत्त्वपूर्ण बौद्ध गुम्बा र मन्दिरहरू छन्। सम्पूर्ण गाउँ एक अद्वितीय तिब्बती गाउँ हो। तिनीहरूको भाषा, जीवनशैली र परिदृश्य पनि तिब्बतसँग मिल्दोजुल्दो छ। पचास वर्ष अघि पेलिसेले वर्णन गरेको सहरको बौद्ध संस्कृति आज पनि स्पष्ट छ, ठूला प्रार्थना पाङ्ग्राहरूका पङ्क्तिहरू, बिहानको ब्रेकमा आफ्नो सिङ्ग फुकाउने मठ, र तिब्बती-प्रभावित वास्तुकला।   

कागबेनी गाउँलेहरूको मुख्य धर्म तिब्बती बौद्ध धर्म हो जसले कागबेनीको जीविकोपार्जनमा केन्द्रीय भूमिका खेल्छ र बानी र जीवनशैलीमा ठूलो प्रभाव पार्छ। तिब्बती संस्कृति र धार्मिक परम्पराको कारण, त्यहाँका बासिन्दाहरूलाई उनीहरूको दक्षिणी छिमेकीहरूले “भोटे” भनेर बोलाउँछन् भने उनीहरू आफूलाई “काक्पा” भन्छन्। तिब्बती बौद्ध धर्मका अनुसार परिवारको बीचको छोरा भिक्षु (लामा) बन्छ। युवा गाउँलेहरूको बाहिर बसाइँसराइ र केटीहरूको उच्च अनुपातको कारण, कागबेनी गाविसले पहलहरू स्थापना गर्‍यो जसमा कागबेनी बाहिरका केटाहरूलाई निःशुल्क धार्मिक शिक्षा र जीवनका आवश्यकताहरू प्रदान गरिन्छ।

कागबेनीमा घुम्ने ठाउँ

कागबेनीमा बास
कागबेनी एक प्रसिद्ध पर्यटकीय ठाउँ हो र यहाँ साधारण अतिथि गृहको रूपमा धेरै बस्ने ठाउँ छ तर अहिले त्यहाँ अद्वितीय आरामदायी होटलहरू पनि निर्माण भएका छन्। आवास तपाईंको बजेट अनुसार हो। एउटै होटेलहरूले स्वच्छ खानेकुरा र पेय पदार्थहरू उपलब्ध गराउँछन्। कागबेनीमा रुम रु ६०० देखि ३००० सम्म सुरु हुन्छ। कागबेनी नजिकै मुक्तिनाथ, जोमसोम, माथिल्लो मुस्ताङ रुट, झारकोट गाउँहरू छन्।

काग छोडे मठ क्षेत्र
काग घर भग्नावशेष दरबार
देवथेन छोर्टें
थर्वा छ्योलिङ भोजनालय

आफ्नो परम्परागत भेषभूषामा बुनाई र गफ गर्ने वृद्ध महिलाहरूका मनमोहक विशाल छोरटेन्सका मनमोहक दृश्य, प्रार्थना झण्डा र म्हनेसहितको परम्परागत समतल माटोको छानाका घरहरू कागबेनीका अन्य मुख्य आकर्षण हुन्। कागबेनीले निलगिरी हिमाल (७,०६० मिटर), तिलिचो चुचुरो (७,१३९ मिटर), याक कावा (६,४८२ मिटर), थोरुङ चुचुरो (६४८८ मिटर) र तिरी गाउँको मनोरम दृश्यहरू पनि प्रदान गर्दछ।

You may also like